Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

liczę na pomoc- rolety

Blog:  kahna
Data dodania: 2012-04-12
wyślij wiadomość

po dość mroźnej zimie (jakoś wyjątkowo długo było mroźno, tak mi się wydaje), i podliczeniu kosztów ogrzewania zaczęłam się zastanawiac nad zamontowaniem rolet termoizolacyjnych w oknach. czytałam gdzies na necie że dzięki takim roletom temperatura zwiększyła się w domku o +12 st. (bez rolety termometr wskazywał -29, a po zamontowaniu -17st. - mierzone przy szybie). nie wiem czy to trochę nie przekłamane dane bo kto w domu ma -29 czy -17?? no ale zainteresowało mnie to.

i tu moje pytanie: czy ktoś ma coś takiego?? jaki jest koszt?? i jak się sprawują???

POMÓŻCIE

6Komentarze
Data dodania: 2012-04-12 10:30:34
Rolety
Rolety zewnetrzne to świetna sprawa. Na pewno maja wpływ na temeperature w domu, ale nie oczekiwałabym cudów. Po pierwsze nikt kto mieszka juz w domu nie ma zasłonietych rolet przez cały dzień, a jesli nawet to może bedzie i cieplej ale wzrosna zwyczajnie rachunki za prąd, ponieważ trzeba będzie uzywać wiecej oświetlenia. Rolety maja na pewno wiele zalet, ja zdecydowałam sie je załozyć do wszystkich okien ale na pewno priorytetem nie były oszczędności w ogrzewaniu. Złozyło sie na to kilka zalet. Tak jest z różnymi gadżetami. Rekuperacja itd. Moim zdaniem to ktos to wszystko wymyśla i musi sprzedać stąd opisywanie w różnych miejscach ich zalet. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy to ma faktycznie sens. Moi znajomi maja rekuperator od roku. Stwierdzili, że była to bezsensowna inwestycja. Po pierwsze nie wiedzą co by w ich domu się zmieniło gdyby tego nie mieli, po drugie żeby spełniło swoje funkcje musieliby rygorystycznie spełaniać kilka warunków, np nie otwierać okien. Nie wspomnę tu o kosztach takich rozwiązań i zwyczajnym braku wiedzy wśród fachowców. Moim zdaniem najlepiej inwestować w rzeczy sprawdzone i takie które są juz przetestowane przez innych. Pozdrawiam...
odpowiedz
kahna  
Data dodania: 2012-04-12 12:27:01
ariadna2edyta
dzięki za odpowiedź. w momencie kiedy montowaliśmy okna ja byłam poniekąd przeciwna roletom zewnętrznym, ale w artykule który czytałam to zrozumiałam że są "specjalne' rolety termoizolacyjne (wewnętrzne) i pomyślałam sobie że zamiast żaluzji lub rolet tekstylnych zamontowałabym własnie takie roletki termo-
odpowiedz
Data dodania: 2012-04-12 14:27:38
Poczytaj tu:
Ostatnio rozpisywali się o tym na wątku "lubelskim" na forum murator:) http://forum.muratordom.pl/group.php?discussionid=2771&pp=20&page=753&do=discuss
odpowiedz
Data dodania: 2012-04-24 21:43:32
rolety zew. jak najbardziej maja wpływ na temperaturę pomieszczenia , przenikalność cieplna dla okna to 1,0 nawet w przypadkach pakietów szybowych dwukomorowych (3 szybowe) to tylko 0,7 . trzeba wiedzieć że pakiet szyby który ma zaledwie 24mm nigdy nie spełni izolacji takiej jak ściana dlatego też nieodprowadzona para wodna z pomieszczenia kumuluje się na oknach a najbardziej na styku uszczelek . zaobserwowałem że w oknach w na których zamontowane są rol. zew. jest to zjawisko dużo mniejsze . w nocy i nad ranem gdy jest najchłodniej na zew. mamy zasłonięte rolety wtedy też zazwyczaj nie rozszczelniamy okien a sami produkujemy dużą ilość pary." sam sprzedaje okna i rolety i moim zdaniem lepiej dla domu by one były"
odpowiedz
Data dodania: 2012-06-12 00:45:49
hej :)
niestety nic nie slyszalam o takich roletach :( ale jestem jak najbardziej za ani pomniejszac koszta ogrzewania- też boimy się pierwszej zimy :( w szczególnosci ze jestesmy zmarźluchami !! co do naszego prysznica, on byl robiony na zamówienie- ma szerokość ok 180cm i kosztowal ok. 2700zł- cena z montazem. Na gore zaś wzięlismy kabinę z allegro za 1700 i bylismy na nia wsciekli- po1. nikt nie byl chetny na jej zamontowanie- zabawa ze szklem to ryzyko :( my sami z instrukcji nic nie rozumielismy... przy montowaniu pękł nam kilka kafli, porażka... trzeba miec odpowieni sprzet do wiercenia jesli mamy w lazience gres ktory jest twardy, bo inaczej kaplica- bynajmniej my na takie trafilismy. Ponadto prysznic mniej stabilny niz ten robiony przez firme na zamowienie. Drugi raz jak bym kupowala to tylko na wymiar z montażem koniecznie :) a co do stolika kawowego to kupilam go w sklepie internetowym, sa w kwadratach i w prostokatach: http://www.liv-art.pl/pl,product,330,stolik-scout-bialy.html na allegro taki sam byl w swoim czasie za 800zł- wiec trzeba po prostu szperac i czekac na okazje :) w prostokącie nie mogę teraz znaleśc... :(:( pozdrowionka
odpowiedz
ameza  
Data dodania: 2012-06-12 10:33:05
ja mam pytanie odbiegające od temtau :) mianowicie jaki kolor fugi macie w salonie ? Pozdrawiam!
odpowiedz

gruntowy wymiennik ciepła

Blog:  kahna
Data dodania: 2012-04-05
wyślij wiadomość
dzisiaj znalazałam fajny artykuł dotyczący gruntowego wymiennika ciepła. miłej lekturki
 
Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie wykorzystywane w instalacji wentylacyjnej. Odpowiadamy na pytania, jakie zadanie spełnia i czy warto inwestować w wentylację z rekuperatorem kilka tysięcy złotych.

Dzięki montażowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła możemy w większym stopniu zadbać o klimat wewnętrzny w domu latem. Może to być alternatywa dla energochłonnej i nie zawsze optymalnej i zdrowej dla człowieka klimatyzacji. Do urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła zalicza się jednostki chłodzące, działające na zasadzie pompy ciepła, jednak o niższej mocy oraz gruntowe wymienniki ciepła (GWC). Te drugie spełniają swoje zadanie również zimą, ponieważ wstępnie ogrzewają zaciągane z zewnątrz powietrze.

Gruntowe wymienniki ciepła korzystają z energii zgromadzonej w ziemi, gdzie na głębokości około 2 m panuje stała temperatura zarówno w lecie, jak i w zimie. Krążące w rurach medium (powietrze lub glikol) transportuje energię do rekuperatora, gdzie oddaje ją do powietrza nawiewanego do budynku. W zależności od pory roku i ustawień rekuperatora zaciągane powietrze ogrzewa się lub ochładza poprawiając parametry pracy całego systemu wentylacyjnego. W dobrze zaizolowanym domu energooszczędnym z pewnością da się odczuć efekt pracy gwc, bowiem w budynkach takich ilość energii, która potrzebna jest do ogrzania, jest niewielka. Także ze względu również na doskonałą izolację dużo łatwiejsze będzie schłodzenie go i utrzymanie komfortowej temperatury.
Aby jednak tak się stało, dom musi spełniać kilka warunków: 

  • mieć doskonale zaizolowane fundamenty, ściany i dach,
  • mieć możliwość odcięcia dopływu energii słonecznej do budynku przez duże przeszklenia (konieczność montażu rolet zewnętrznych),
  • brak nawiewników okiennych i innych rozszczelnień w oknach.

Czego możemy oczekiwać od GWC, gdy mamy dobrze zaizolowany domu

Utrzymania komfortowej temperatury w budynku latem, co szczególnie czuć na dolnej kondygnacji domu z poddaszem użytkowym. Dzieje się tak nawet podczas wysokich upałów pod warunkiem jednak, że nie dopuści się do wcześniejszego przegrzania się wnętrza budynku przez np. szeroko otwarte okna czy drzwi tarasowe. Przyjąć należy, że gwc zapewni nawiew świeżego powietrza o temperaturze około 21–25°C przy upałach na zewnątrz rzędu 28–32°C.

Dodatkową zaletą gwc będzie również wstępne podgrzanie mroźnego powietrza zewnętrznego zimą. Przy wejściu do rekuperatora powietrze będzie miało wyższą temperaturę, co pełni dodatkową ochronę antyzamrożeniową całego systemu i ogranicza częstotliwość załączania się nagrzewnicy wstępnej. Co za tym idzie daje dodatkowe oszczędności. Przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej wynoszącej np. minus 25°C, powietrze wprowadzone do rekuperatora osiągnąć może nawet temperaturę –10, a nawet wyższą: –5°C. Po dodatkowym wymianie energii w wymienniku rekuperatora ostateczna temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń może wynieść 16–18°C. Teraz systemowi grzewczemu pozostaje już tylko dogrzać powietrze o 4, 2 stopnie do uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury komfortu.

Nie wszystkiego można wymagać od GWC

GWC nie jest urządzeniem klimatyzacyjnym i nie ma możliwości utrzymywania ustalonej temperatury. Nawiewane chłodniejsze powietrze będzie mocno odczuwalne w pobliżu anemostatu, dalej szybko miesza się ono z powietrzem wewnątrz pomieszczenia, więc z anemostatu nigdy nie popłynie silny strumień chłodu, jak ma to miejsce w przypadku klimatyzatora, który niejednokrotnie nawiewa silny strumień powietrza o temperaturze zaledwie kilkunastu stopni.

Aby uzyskać skuteczniejsze chłodzenie poprzez gwc należy nieco zwiększyć ilość powietrza nawiewanego do budynku. Nie może być jednak ona maksymalna, gdyż praca w takim trybie spowoduje szybsze ogrzewanie rury wymiennika, dlatego, aby zachować skuteczną pracę rządzenia w ciągu całego okresu letniego należy bezwzględnie pamiętać o dwóch najistotniejszych zasadach korzystania z gwc.

Zasada 1 korzystania z GWC

Aby uzyskać dłuższą żywotność pracy wymiennika i jego skuteczniejszą pracę, system wentylacyjny powinien pracować z ograniczoną ilością powietrza w czasie najwyższych upałów, tj. w godzinach 10-18. We wczesnych godzinach rannych oraz po godz. 18.00 warto zwiększyć intensywność wentylacji. W okresie niższych temperatur, czyli w nocy należy pozwolić odpocząć ggwc, to znaczy powinno być ono wyłączone.

Odpowiednie ustawienie pracy urządzenia odbywa się poprzez panel sterowania rekuperatorem na podstawie temperatury zewnętrznej powietrza. System załącza ggwc, gdy temperatura na zewnątrz przekracza zadaną wartość około 20–23°C. Parametry ustawia instalator przy montażu – użytkownik nie musi tym się martwić.

Zasada 2 korzystania z GWC

jeśli przez okna (szczególnie okna połaciowe) wpadać będzie duża ilość energii słonecznej, ogrzewać się nią będą wszelkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu: meble, dywany, ściany itp. Rozgrzana plama słoneczna na dywanie jest odczuwana przez człowieka z dobrze rozgrzanym grzejnikiem. W takim wypadku nie pomoże nawet najlepiej zaprojektowane GWC.

Zanim zdecydujesz się gruntowy wymiennik ciepła

Na skuteczną pracę gruntowego wymiennika ciepła ma wpływ nie tylko jakość urządzenia i zastosowanych materiałów w części zewnętrznej wymiennika, ale również:

  • głębokość jego umieszczenia w gruncie,
  • rodzaj gruntu, w jakim umieszczony jest wymiennik,
  • ilość mb rur,
  • sposób ich ułożenia,
  • rodzaj współpracującego z nim urządzenia wentylacyjnego,
  • odpowiednie zaizolowanie elementów zewnętrznych wymiennika idących wewnątrz pomieszczenia, 
  • szczelna izolacja kanałów wentylacyjnych chroniąca układ przed stratami energii.

Jeśli rury w gruncie zostaną umieszczone za płytko, czyli powyżej tzw. strefy przemarzania gruntu, na jego pracę wpływ będą miały zimowe mrozy oraz letnie upały: zimą rura będzie zamarzać i tracić sprawność, latem skuteczność wymiennika spadnie ze względu na ogrzewanie się gruntu wokół niego. Oczywiście przesadzanie z głębokością zakopania rur – poza zwiększeniem kosztów wykonania wykopu – na niewiele się przyda.

Zarówno 2, jak i 4 m pod ziemią panują porównywalne warunki temperaturowe, dlatego istotne jest wykonanie optymalnej głębokości wykopu. Warto w tym temacie zasięgnąć opinii fachowego instalatora z doświadczeniem. Wymiennik umieszczony w gruncie gliniastym i wilgotnym będzie zawsze miał nieco większą sprawność i dłuższą żywotność bez konieczności regeneracji niż wymiennik umieszczony w gruncie piaszczystym. Rodzaj gruntu powinien zostać również uwzględniony już przy projektowaniu wymiennika raz współpracującej z nim instalacji wentylacyjnej. 

 

2Komentarze
Data dodania: 2012-04-05 22:30:44
no no niezła dawka wiedzy - my kiedyś to rozważaliśmy, ale finalnie to ze wszystkich takich gadżetów zrezygnowaliśmy - czy dobrze? nie wiem :/
odpowiedz
Data dodania: 2012-04-06 08:31:44
Dziękuję za ten wpis, my ciągle rozważamy, mam nadzieję, że nie będziemy musieli rezygnować, pozdrawiam i wesołych świąt życzę
odpowiedz
kahna
ranga - mojabudowa.pl mistrz
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 442015
Komentarzy: 1054
Obserwują: 223
On-line: 9
Wpisów: 161 Galeria zdjęć: 396
Projekt OPAŁEK
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - lubelskie
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2018 styczeń
2013 kwiecień
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 październik
2012 wrzesień
2012 sierpień
2012 lipiec
2012 czerwiec
2012 kwiecień
2012 marzec
2012 luty
2012 styczeń
2011 grudzień
2011 listopad
2011 październik
2011 sierpień
2011 lipiec
2011 czerwiec
2011 maj
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 maj
2010 marzec
2009 listopad
2009 wrzesień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik